Przestój w firmie nie wpływa na rozliczenia z fiskusem
Przedsiębiorca, który czasowo nie prowadzi działalności, ale jej nie zlikwidował ani formalnie nie zawiesił, ma prawo odliczać VAT i ujmować stałe wydatki, takie jak czynsz, media czy raty leasingowe w kosztach uzyskania przychodów.
Przepisy tzw. tarczy antykryzysowej wprowadziły możliwość otrzymania m.in. przez przedsiębiorców tzw. świadczenia postojowego, jeśli w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 15zq ustawy z 2 marca 2020 r. o COVID-19). Tarcza antykryzysowa wprowadziła do ustawy o PIT art. 52m pkt 1, zgodnie z którym wolne od podatku dochodowego są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w 2020 r. świadczenia postojowe, o których mowa w art. 15zq ustawy o COVID-19. Przepisy tarczy antykryzysowej nie wypowiadają się natomiast w kwestii możliwości odliczania naliczonego VAT oraz zaliczania poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów.
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi czynnemu VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 in principio ustawy o VAT). Prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje, gdy:
∑ odliczenia tego dokonuje podatnik VAT...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta